Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler

Alcatraz kuşçusu roman özeti

  • yönetim
  • | 25.12.2019 12:21
  • | Thomas E. Gaddis

Elizabeth Stroud Amerika’nın meşhur hakimlerinden Mc Cartney’in kızıdır. Ailesinin de teşvikiyle evlendiği ilk eşinden şiddet gördüğü için onu terk eder. İkinci evliliğini Ben isimli bir adamla yapmıştır. Elizabeth baba evinden uzak olmak gayesiyle eşiyle beraber Seattle’a gelirler. Bu şehir iki ay önce başlayan yangınla beraber neredeyse kül olmuştur. Ben’in de içinde bulunduğu iş adamları grubu şehri yeniden inşa etmek için çeşitli çareler düşünürler. Orada kendilerine bir ev yapmışlardır. 1890 yılında bu evde dünyaya gelen Rober Stroud, babasından hiçbir şekilde merhamet görmedi.

Robert ile beraber evde 3 çocuk vardı. Elizabeth’in ilk evliliğinden olan 2 kıza karşı da üvey babaları Robert’e davrandığından farklı davranmıyordu. Bu kızların adı Minnie ve Mammie’ydi. Robert çevresine karşı oldukça nazik ve aynı zamanda utangaç bir çocuktu. Ben ile Elizabeth’in ikinci çocukları Markus aileye az da olsa huzur getirmişti. Baba, Markus’un doğumuna oldukça sevindi. Baba, evini geçindirmek gayesiyle kömür ve altın madenlerinde çalıştı. Onun yokluğunda anne evin geçimini tek başına üstlendi. Robert de baba rolüne bürünmüştü. Özellikle, küçük kardeşi Markus’a karşı çok merhametliydi. Onu tüm tehlikelerden koruyor ve kardeşi için mahallenin çocuklarıyla kavgaya tutuşuyordu. O her zaman mazlumdan yana olmuştu.

Güçlülerin hiçbir zaman güçsüzlere tahakküm etmesini ve onlara zulmetmesini kabul edemiyor ve gerekli tepkiyi gösteriyordu. Robert evin geçimine katkı sağlamak gayesiyle gemiciliğe heves etti ve bu işte kendini geliştirdi. Babası ise aileden tamamen kopma noktasına geldi. Bir keresinde eşiyle kavga ederken komşu kadınla olan ilişkisini itiraf etti. Bunun üzerine, Elizabeth onu evden kovu. Ben, daha sonra kendini tamamen içkiye verdi. Robert birkaç yıl ailesinden uzakta yaşadı. Bu zaman zarfında babası eve dönmüş ama huzursuzluklar hâlâ devam etmekteydi. Robert’in kardeşlerinden Minnie’de öğretmenlik yapıyordu ve nişanlanmıştı. Robert eve döndükten sonra elektrik tesisatı işine girdi. Tüm kazancını annesine veriyordu. Evdeki huzursuz ortamdan bir kez daha uzaklaşma kararı alan Robert Alaska’ya gitmek için yola koyuldu. Orada demiryolu inşaatında çalışmaya başladı fakat işlerin istediği gibi gitmemesi dolayısıyla Cordova şehrine geçerek orada çalışmaya başladı.

Bu şehir onun hayatında bir dönüm noktası olacaktı. Burada zatüreeye yakalanan Robert’le bir bar kadını olan Kitty ilgilendi. Robert Kitty ile beraber yaşamaya başladı. Kitty’den aldığı parayla kendisine seyyar bir araba aldı ve mısır satmaya başladı. Satış yaptığı bir gün eski serseri arkadaşlarından Charlie Dahmer ile karşılaştı. Charlie, onun Kitty ile yaşadığını öğrenmişti ve müstehzi bir ifadeyle bunu Robert’e açıkladı. Robert işlerin burada da isteği gibi gitmemesinden dolayı başka şehre gitmeye karar verdi. Kitty ile beraber başka bir kente taşındılar. Burada Kitty bir kabarede iş buldu. Charlie ile burada da karşılaştılar. Samimiyeti daha da ilerlettiler. Charlie’nin davetinin karşılığı olarak Robert de onu evine davet etti. Charlie de davete bir arkadaşıyla icabet etti. Robert o akşam balıkçı bir arkadaşının daveti neticesinde evden erken ayrıldı. Charlie’nin arkadaşı da evden erken ayrılınca Charlie ve Kitty baş başa kaldılar. Charlie ona saldırdı ve Kitty’i dövdü hatta onun boynundaki kolyeyi aldı. Kendisiyle beraber olmazsa kolyeyi ona geri vermeyeceğini söyledi. Robert eve geldikten sonra olanları Kitty’den dinledi ve Charlie’nin evine gitti. Evden çıkarken çekmeceden bir silah almıştı ve Charlie’yi onun evinde öldürdü. Olayı bir gazeteden öğrenen annesi oğluna bir avukat tuttu. O yıllarda cinayetten yatanlar en fazla 3 yıl ceza alıyordu fakat bu vakada inanılmaz durumlar ortaya çıkacaktı.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?