Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler
Macadamia fındık yağının faydaları

Macadamia fındık yağının faydaları

  • yönetim
  • | 06.02.2021 23:53
  • | macadamia yağı, macadamia fındığı yağı

Çoğumuz macadamia fındığının ne kadar lezzetli olduğunun farkındayız, ancak sadece birkaçımız macadamia fındığı yağının birçok faydasını biliyoruz. Macadamia fındık yağı diğer bitkisel yağlardan daha az popülerdir ancak faydaları da çoktur. Macadamia fındığı yağı hafif kehribar rengindedir ve macadamia fındığı oldukça güçlü bir tada sahip olup tadı cevize benzemektedir. Yağ, yemek pişirmek ve ayrıca kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Macadamia fındık yağı, yaklaşık % 60 oleik asit, farklı seviyelerde palmitoleik asit ve az miktarda linoleik asitten oluşur. Bunlar, tekli doymuş yağların kötü olduğu şeklindeki popüler efsanenin aksine, iyi bir denge sağlamak ve vücudumuzun sorunsuz çalışmasını sağlamak için diyetimizde gerekli olan tekli doymuş yağlardır. Macadamia fındık yağının bazı faydaları şunlardır:

1. Kalp sağlığına iyi gelir

Macadamia fındık yağı, insan vücudu için ideal bir Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri dengesine sahiptir. Macadamia fındığı yağı, vücudumuzdaki kolesterol seviyelerini yeniden dengelemede ve kandaki trigliserit seviyesini düşürmede etkili olan oleik asitten oluşur. Trigliseritler, arterleri tıkayan ve kalp felçlerine yol açan kandaki yağdır. Bu nedenle, macadamia fındığı yağı kalp için oldukça faydalı olduğunu kanıtlıyor.

2. İyi bir antioksidan ve enerji arttırıcıdır

Tıpkı çiğ macadamia gibi, macadamia fındığı yağı da enerji artırıcı görevi gören yüksek düzeyde kalori içerir. Bununla birlikte, tüketilen macadamia fındığı veya diğer yan ürünlerin miktarına dikkat edilmelidir çünkü fazla tüketim de hızlı kilo alımına neden olabilir. Aynı şekilde macadamia fındığı yağı, vücudun genel sağlığı üzerinde güçlü bir etkiye sahip olan antioksidanlar açısından zengindir. Yağın antioksidan özellikleri bağışıklık sistemini güçlendirir ve tüm sistemi temizlemeye yardımcı olarak kanser, hücre mutasyonları vb. Hastalıklarla savaşmaya yardımcı olur.

3. Cilt ve göz sağlığında etkilidir

Macadamia fındık yağı günümüzde pek çok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Bunun nedeni, yağda nadir görülen bir antioksidan türü olan skualenin güçlü varlığıdır. Skualen, insan cildi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu antioksidan, vücudumuzda doğal olarak üretilir, ancak daha çok macadamia fındığı yağı sayesinde cilt ve vücut yağlarımızdaki stresi azaltmaya yardımcı olur. Stresin bu şekilde azaltılması, kırışıklıkların, yaşlılık lekelerinin ve diğer yaşlanma belirtilerinin önlenmesine yardımcı olur. Macadamia fındık yağı ayrıca izleri, çatlakları hafifletmeye yardımcı olur ve sivilceleri önler. Bu yağın aynı zamanda makula dejenerasyonunu önleyerek ve katarakt gelişimini yavaşlatarak göz sağlığını iyileştirdiği bilinmektedir. Macadamia fındık yağı ayrıca antienflamatuar ve nemlendirici özelliklere sahiptir, bu da onu erkekler için tıraş sonrası iyi bir alternatif haline getirir.

4. Parlak saçlar ve dudaklar

Macadamia fındık yağındaki yüksek asit içeriği, saç köklerinin güçlendirilmesine yardımcı olur ve saç dökülmesini azaltır. Bu yağ, doğal şampuanlarla karıştırıldığında saçın parlaklığını ve sağlığını artırır. Macadamia fındık yağı, çatlamış dudaklar için de etkili bir tedavi yöntemidir. Balmumu ile macadamia fındığı yağı karışımı dudakların hızlı iyileşmesini sağlar ve ağrılı yaraları veya iltihapları azaltır.

Macadamia fındık yağı dünyanın birçok yerinde bulunur, ancak fındıklar Avustralya'ya özgüdür. Bu nedenle, Avustralyada yetişen macadamia fındığı en iyisi ve en orijinalidir, ancak bir uyarı olarak, aşırı macadamia fındığı yağı tüketimi kilo alımına ve obeziteye neden olabilir. Macadamia fındığı lezzetinin ötesinde, yoğun besleyici özelliği ve sağlıklı yağ asitleri ile doğal kaynaklardan biridir. Ayrıca fındık alerjisi olan kişiler, fındık yağını tüketmeden önce bir tıp uzmanına danışmalıdır.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?