Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler
Agave şurubu nasıl üretilir? Agave sağlıklı mı, zararları var mı?

Agave şurubu nasıl üretilir? Agave sağlıklı mı, zararları var mı?

  • yönetim
  • | 07.02.2021 15:53
  • | blue agave, agave şurubu, agave nektarı

Sağlıklı tatlandırıcı olarak bilinen Agave şurubu, özellikle şeker hastaları ve diyet yapanlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan, anavatanı Meksika olan ve tüm Amerika’da oldukça yaygın kullanılan agave şurubu alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılmaktadır. Agave şurubu olarak anılan agave nektarıdır. Peki agave şurubu nedir, nasıl tüketilmelidir ?

Agave şurubu nasıl yapılır ?

Agave şurubu anavatanı Meksika olan blue agave bitkisinden üretilir. Bu bitki aynı zamanda tekilanın hammaddesini oluşturmaktadır.

Agavadaki şekerler de tekila yapmak için fermente edilir. Aslında, tekila bugün agavanın en yaygın ticari kullanımı ve Meksika'nın en çok bilinen ihracatlarından biridir.

Agave şurubunu yapmak için on yaşındaki agave bitkilerinin yaprakları kesilir. Bitki önce şekerli özü çıkarmak için kesilir ve preslenir. Daha sonra, ayırma yöntemi uygulanarak bitkinin özsuyuna ulaşılır. Bitkinin özsuyu kaynatılır, içerisindeki su buharlaşır ve geriye agave şurubu kalmış olur.

Agave şurubunun zararları var mı ?

Yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi diğer sağlıksız tatlandırıcıların nasıl yapıldığına benzer olan bu üretim süreci, agave bitkisinin tüm sağlığı geliştirici özelliklerini yok eder. Bugün satılan agave tatlandırıcı, agave şekerlerinin, potansiyel olarak yararlı sağlık etkilerini yok eden ısı ve enzimlerle işlenmesiyle yapılır. Son ürün, oldukça rafine edilmiş, sağlıksız bir şuruptur.

Ancak yine de tüketim miktarına dikkat edilmeli, alternatif olarak değerlendirilmelidir. Çünkü nektarında fruktoz miktarı normal meyveye oranla daha yoğundur.

Agave şurubu nasıl tüketilir ?

Bazı kahvaltılık tahıllara bağlayıcı olarak eklenmektedir.

Kehribar rengi agave şurubu, orta yoğunlukta karamelli bir lezzete sahiptir ve bu nedenle, daha güçlü tatlar için yemeklerde ve içeceklerde kullanılır.

Koyu agave şurubu daha güçlü karamel notalara sahiptir ve bazı tatlılarda, kümes hayvanları, et ve deniz mahsulleri kullanılan yemeklere ayrı bir lezzet katması için kullanılmaktadır.

Hem amber hem de koyu agave şurupları bazen krep, waffle ve kızarmış ekmek için sos olarak kullanılır.

Agave baldan daha sağlıklı mı ?

Bal, açık ara kazanan. Ancak hem bal hem de agave nektarı kalorili tatlandırıcıdır ve çok az ek besin değeri sunar. Bal, agave nektardan daha iyidir çünkü antioksidan bakımından daha yüksektir.

Agave şurubu sizin için şekerden daha mı iyi ?

Agave, sofra şekeri için sağlıklı bir alternatif değildir. Daha az zararlı ve daha doğal olsa da, kan şekerini yakından yöneten kişiler agaveden kaçınmalıdır. Yüksek fruktoz içeriği, insülin duyarlılığını azaltabilir ve karaciğer sağlığını kötüleştirebilir. Agave ayrıca sofra şekerinden daha yüksek kalorili bir tatlandırıcıdır.

Agave şurubu buzdolabında mı saklanmalı ?

Hayır, agaveyi soğutmak gerekli değildir. Bunu yapmak ürüne zarar vermez, ancak soğuduktan sonra dökmenin biraz daha zor olduğunu fark edebilirsiniz. Tercih ederseniz, mutfak dolabınızda veya dolabınızda saklayabilirsiniz ve oldukça iyi kalacaktır.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?