Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler
Pepino meyvesi, pepino nasıl yenmeli

Pepino meyvesi, pepino nasıl yenmeli

  • yönetim
  • | 08.02.2021 21:58
  • | pepino meyvesi, pepino kavunu, pepino bitkisi faydaları

Pepino meyvesi nedir, nerelidir ?

Anavatanı latin amerika olan pepino, ülkemizde 3 - 4 yıldır değer görmeye başladı. Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde bu meyvenin yetiştiriciliğine başlandı. Ülkemizde çok fazla miktarda üretimi yapılmakta olup, tane ve kilogram olarak marketlerde satılmaktadır.

Pepino kavun, ananas ve muz karışımı bir tada sahiptir. Lif bakımından zengin olduğundan dolayı diyet yapanlar pepino meyvesini listelerine dahil edebilirler.

Pepino, Şili, Peru ve Kolombiya'da uzun yılladır bilinip kullanılmasına rağmen 1990'lı yıllardan itibaren dünya pazarlarında ilgi görmeye başlamıştır.

Ülkemizde armut kavunu, süs kavunu da denilen pepino ortalama 250 - 300 gram ağırlığında, üzerinde olgunlaştığında karakteristik mor çizgiler bulunan, kavun tadını andıran, sulu, kendine has aromalı, orta tatlı, C vitamini ve potasyumca zengin bir meyvedir.

Pepino nasıl yenir ?

Meyvenin ince olan dış kabuğu bıçak yardımıyla soyulur. Daha sonra dilimlenerek tüketilebilir. Bu meyveyi dondurma içinde veya meyve salatası yapılarak da yiyebilirsiniz.

Olgunlaşmadan tüketilen pepinolar alerjiye neden olur. Bunun dışında pepinonun herhangi bir zararı yoktur.

İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde insan sağlığı için oldukça yararlıdır. Kanser hücrelerinin yok olmasına, böbrekte kum oluşumunu önlemesine, kolesterolü düşürümesine, hücre yenileyici ve kemik gelişimini desteklemesi, vücut direncini artırması gibi faydaları vardır.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?