Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler

Kırk yıl romanının özeti

  • yönetim
  • | 31.10.2019 20:53
  • | Halid Ziya Uşaklıgil

Romanın adı / yazarı : Kırk yıl / Halid Ziya Uşaklıgil

Romanın konusu : Yazarın hayatını, başından geçenleri ve anılarını anlatmaktadır.

Romanın anafikri : Tam olarak kesin bir ana fikir olmamakla beraber devrin karmaşıklığı hakkında bilgi vermektedir.

Romanın özeti

Halid Ziya Uşaklıgil Türk romanının ilk yazarlarındandır. Birçok romanı ve hikayesi olan, aynı zamanda bir çok ödül almış Türk romanının öncülerinden biridir. Yazar bu romanında diğer eserlerinden farklı olarak tamamen kendi hayatını anlatan bir roman yazmıştır. Romanında sadece kendi hayatını değil, hayatını anlatırken gerçekleşen olayları tamamen objektif bir roman havasında anlatmıştır.

Atatürk'ün olduğu dönemde askeri rüştiyeye katılmış fakat birinci sınıfta ayrılmıştır. Kitapta en çok ilgi çekici bölümler yine kendisinin roman ve edebiyatla ilgili başından geçen olaylar olmuştur. Olayları anlatışında çok çarpıcı bir üslup kullanmıştır. Örneğin bir konferansta söylenen Fransızca bir beyiti, müteakiben Türkçeleştirip kafiyeli bir beyit haline getirişini şöyle anlatmaktadır.

"Şeçti küçük kazanından" demek aslında daha uygun olurdu, fakat ben öteki şekli daha uygun bulmuştum. "Şeytan" ile adının kafiyesi tercümede beklenebilecek başarısının bir nevi en iyisiydi. Hepsi birden alkışladılar. Alkışlamak zevkini burada tattım ve hayalimin yıkıp tükenmesinden doğan acıyı yazar sıfatıyla kazanılan muvaffakiyetle unuttum.

Herhangi bir otobiyografide olan; yazarın duygusal durumları, buhranları, başından geçen olaylar renkli bir şekilde anlatılmıştır.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?