Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler

Gizli mücevher roman özeti

  • yönetim
  • | 04.01.2020 17:07
  • | V. C. Andrews

Kitabın yazarı : V. C. Andrews

Olay Amerika’nın New Orleans eyaletinde geçmektedir. Pearl Andreas, 17 yaşında liseden mezun olmak üzere olan bir genç kızdır ve küçüklüğünden itibaren sürekli aynı kabusu görmektedir.

Andreas ailesi maddi durumu gayet iyi, sosyetik bir ailedir. Ailenin Pearl haricinde 12 yaşlarında Jean ve Pierre adlarında ikiz erkek çocukları vardır. Dışarıdan örnek ve mutlu görünen bu ailenin geçmişten gelen karanlık izleri Pearl’ ü derinden etkilemekte, ve tam olarak bilmediği bu gizlerin ortaya çıkmasını bir yandan istemekle beraber bir yandanda bunun yaratabileceği etkilerden çok korkmaktadır. Pearl’ ün annesi Ruby Andreas evlenmeden önce Beau Andreas'tan hamile kalmıştır. Fakat evlenmelerine fırsat kalmadan Beau Andreas Avrupa’ya gitmiş Ruby'de babası öldükten sonra ikiz kardeşi Gillesse ve üvey annesiyle beraber yaşayamayacağını anlayınca kendisini çok seven ve ilgi gösteren üvey kardeşi Paul ile gizlice evlenmiştir. Beau Andreas, Avrupa’dan geri dönmüş ve Ruby'nin evlenmiş olduğunu gördükten sonra O’nun ikiz kardeşi Gillesse ile evlenmiştir. Paul ile Ruby arasındaki evliliğin aslında gerçek bir nikah olmadığını öğrenen Beau Andreas bunu üzerine tekrar Ruby'ye ilgi göstermeye başlamış ve bir süre sonra hastalanarak bilincini yitiren Gillesse'nin yerine geçmesini sağlamıştır. Gillesse öldükten sonra Beau Andreas ile Ruby evlenmişlerdir. Fakat bunun üzerine terk edilmeye dayanamayan Paul intihar eder. Beau ve Ruby Andreas Pearl’ün liseyi birincilikle bitirmesi onuruna evlerinde bir parti düzenlerler. Fakat bu parti Pearl için düşündüğü kadar iyi gitmez çünkü erkek arkadaşı ve en yakın kız arkadaşıyla fikir ayrılıkları yüzünden yollarını ayırmak zorunda kalır. Pearl o gece annesinden geçmiş hakkında bilmediği, fakat kabuslar görmesine neden olan birçok şeyi anlatmasını beklemektedir fakat annesi bunu geçiştirir.

Pearl liseyi bitirdikten sonra doktor olmaya karar verir ve yaz tatili boyunca yardımcı hemşire olarak çalışmak üzere bir hastanede iş bulur. Çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra tanınmış bir ressam olan annesinin bir sergisinin kutlama yemeğinde, Ruby'nin Paul ile evli olduğu zamanlarda aşçılıklarını yapmış olan büyücü kadının ölüm döşeğinde olduğunu ve annesi Ruby’yi görmek istediğini öğrenirler, fakat Ruby ve Pearl oraya ulaştıklarında kadın ölmüştür. Vodoo büyüleriyle ilgilenen bu kadının kendisini çağırmasının amacının; olacak kötü bir olaydan haber vermek olduğuna inanan Ruby çevresiyle ilgisini keser ve oraya gitmekte geç kaldığı için kendisini suçlar. Bunun üzerine hafta sonu ailece kısa bir tatile çıkmaya karar verirler fakat bu tatil sırasında küçük ikizlerden biri, Jean, yılan sokması sonucu ölür. Ruby oğlunun ölümünden kendini sorumlu tutmakta ve geçmişindeki günahlarının bedelinin oğlundan çıkarıldığını düşünerek kendini cezalandırmaktadır. Bu arada ikizlerden diğeri Pierre kardeşinin ölümü üzerine dış dünyayla olan tüm ilişkisini kesmiştir. Ruby batıl inançlara sahip biri olduğundan bir büyücü vasıtasıyla ölen eski aşçısıyla görüştüğüne ve eğer kendisi sevdiklerinden uzaklaşırsa kötü şansında onları terkedeceğine inanarak evden ayrılır.

Pearl ve babası Beau, Ruby’ yi aramaya eskiden Paul ile birlikteyken yaşamış oldukları bölgeden başlarlar ve eski evlerinde Ruby'nin oraya uğradığına dair izler bulurlar fakat kendisi orada yoktur. Bu arada Pierre iyice kendi dünyasına gömülmüş ve yoğun bakıma kaldırılmıştır. Yaş**ış olduğu ağır psikolojik rahatsızlık sebebiyle ölümle burun burunadır. Annesinin etrafta olmadığını görerek O’nunda kendisini suçladığını düşünmüş ve daha da kötüleşmiştir.

Pearl tekrar annesiyle beraber geçmişte yaşamış oldukları bölgeye gider çünkü orada çalışan Jack isimli bir petrol işçisinden gece eski evlerinden ışık geldiğine dair bir telefon almıştır. Fakat annesinin hala orda olduğuna dair izler bulmasına rağmen O’nu bulamamıştır. Karnını doyurmak için kasabaya inen Pearl orada annesinin eski bir arkadaşıyla karşılaşır ama bu arkadaş hiçbirşey bilmiyor olmasına rağmen Pearl’ ün orada olduğunu bütün kasaba öğrenmesine sebep olur. Ertesi gün Buster Trahow adında bir adam annesinin yerini bildiğini iddia ederek Pearl'ü kandırır ve eski evlerinin hemen ardından başlayan bataklıkta bir kulubeye O’nu hapseder. Çünkü geçmişte Pearl'ün akrabaları tarafından aldatıldığına inanmakta ve intikam almak istemektedir. Pearl'ü zincirler ve artık kendisinin kadını olduğunu söyler. Fakat Pearl bir bıçakla O’nu tehdit ederek kaçmayı başarır ve kanoyla oradan uzaklaşmaya çalışır, Buster Trahow bataklıkta yüzerek Pearl'ü yakalamaya çalışırken timsahların saldırısına uğrar ve ölür. Ardından Pearl'ü aramaya çıkan Jack, O’nu bulur ve bataklıktan kurtarır. Yorgun olan Pearl'ü kendi karavanına götürür ve uyutur. Pearl ve Jack birbirlerine karşı engelleyemedikleri hisler duymaya başlamışlardır. Pearl gece yarısı uyandığında camdan dışarı bakıp eski evlerinde bir ışık olduğunu farkeder; hemen Jack ile birlikte eve gittiklerinde annesini karşısında bulur. Ruby perişan haldedir. Büyücü olan büyükannesinin ruhuyla konuştuğunu ve kendisi yüzünden büyük acılar çekerek en sonunda intihar eden Paul'ün ruhunu huzura kavuşturmak ve kendi ailesi üzerindeki laneti ortadan kaldırmak için O’nun bir portresini yapması gerektiğini söylemektedir. Bunu gerçekleştirdiğinde ortaya çıkan yüz Pearl'ün yıllardır kabuslarında gördüğü yüzle tıpatıp aynıdır. Portreyi Paul'ün mezarı başında yaktıktan sonra tekrar Jack'ın karavanına dönerler ve ertesi sabah erkenden New Orleans'a doğru yola çıkarlar. Fakat vardıklarında Pierre hakkında aldıkları haber dahada kötüleşmiş olduğudur. Günler birbiri ardına geçer fakat anneside yanında olmasına rağmen Pierre'nin durumunda hiçbir iyileşme olmaz. Bir gece Pearl çalan telefonun sesine uyanır, telefonu açtığında karşısındaki annesidir; gece oğlunu rüyasında görmüş, kimseye haber vermeden hastaneye gitmiş ve O’nun kendisiyle konuştuğunu haber vermektedir. Hemen hastaneye koşarlar ve birkaç gün sonra Pierre'i eve geri getirirler.

Pierre gün geçtikçe iyileşmeye başlamış ve bu arada Jack onları ziyarete gelmiştir. Daha sonraları bu ziyaretler karşılıklı olarak devam eder. Yaz sonu Pearl üniversiteye başlar. Ertesi sonbaharda Jack'in annesinin eski evini tamir etmiş olduğunu görür ve çok sevinirler. Pierre artık tamamen iyileşmiş ve Pearl ile Jack o tamir edilen evin önünde artık tamamıyla birbirlerine ait olduklarının farkına varmışlardır.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?