Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler

En sık rastlanan kromozom anomalileri

  • yönetim
  • | 12.11.2019 16:03
  • | Patau Sendromu, Edwards Sendromu, Down Sendromu

Trizomi 21 (Down Sendromu)

En sık Trizomi 21 kromozom anomalisine rastlanıyor. Yaklaşık 800 canlı doğumun birinde bu anomali görülüyor. Genellikle kalıtsal olmayan, hamilelikte meydana gelen bir kromozom hastalığı olan Trizomi 21'in görülme sıklığı anne yaşı ilerledikçe artıyor. Hafif-çok şiddetli arasında değişen zeka geriliği görülen Down Sendromlu bebeklerin doğduklarında tipik bir yüz ifadeleri ve kafa yapıları bulunuyor. Baş nispeten ufak, kafalarının arkası yassı, ense kısa ve geniş, gözler birbirinden ayrık ve çekik oluyor.

Trizomi 18 (Edwards Sendromu)

Yaklaşık 5000 canlı doğumun birinde görülüyor. Anne yaşının ilerlemesi bu hastalıkta risk artışına neden oluyor. Doğuştan çok ciddi yapısal bozukluklar görülen bu bebekler, genellikle hamilelik sırasında ya da dünyaya geldikten sonraki ilk yılda kaybediliyor.

Trizomi 13 (Patau Sendromu)

Yaklaşık 10.000 canlı doğumun birinde bu kromozom anomalisiyle karşılaşılıyor. Bu bebeklerde en belirgin anomaliler, beyne ve yüze ait olanlar. Diğer tüm Trizomi vakalarında olduğu gibi kalp, sindirim sistemi ve diğer sistemlere ait anomaliler de daha yüksek oranda bulunuyor. Trizomi 13 ile doğan bebeklerin yüzde 95'i ilk yılda kaybediliyor.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?