Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler

Doğuma hazırlık kursları hakkında

  • yönetim
  • | 02.11.2019 15:06
  • | doğum öncesi kursları, doğuma hazırlık rehberi

Son dönemde gittikçe yoğun talep gören doğuma hazırlık kurslarında; hamilelik dönemi, doğum, doğum sonrası dönem ve yenidoğan bakımıyla ilgili bilgiler teorik ve uygulamalı olarak anlatılıyor. Kurs boyunca farklı alanlardaki uzmanlar, anne ve baba adayının ihtiyaç duyduğu konuları ele alıyor.

doğum öncesi hazırlık kursları nedir

Kursların eğitmenleri arasında yer alan kadın hastalıkları ve doğum, çocuk hastalıkları, psikoloji, dermatoloji, diş, anestezi, beslenme ve diyat uzmanları ile kadın doğum ve yenidoğan hemşireleri kendi uzmanlık alanlarında bilgi veriyor. Baba adaylarının da doğuma hazırlık kursuna katılarak, anne adayıyla birlikte eğitim almaları ve doğuma girerek anneyi desteklemeleri özellikle öneriliyor.

Hamilelik sürecinin ve doğumun rahat geçmesi için nefes egzersizleri yapılması, vücudun ve bebğin rahatlaması açısından önem taşıyor. Bu amaçla düzenlenen hamilelik yogası eğitimleri ise düzenli yapılırsa anne adayının fiziksel kondisyonunu koruyarak, duruş bozukluklarını en aza indirmesine yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra solunum ve dolaşım sistemini güçlendirerek, karın kaslarının ve omurgadaki değişikliklerin yeniden yapılandırılmasını sağlıyor, bu da doğum sürecini kolaylaştırıyor.

Hamilelik döneminde eşler farklı duygularla tanışabiliyor. Kimi zaman heyecandan mutluluğa kimi zaman endişeden karamsarlığa uzanan farklı duygularla başa çıkmaya çalışıyorlar. Yeni bir hayatın sorumluluğunu almak ve buna adapte olmak için, anne baba adaylarının bir oryantasyon sürecinden geçmesi, konusunda bir psikolog ile birebir görüşmesi öneriliyor.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?