Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler

Bebeklerin aşı takviminde yer alan aşılar

  • yönetim
  • | 11.11.2019 10:48
  • | aşı takvimindeki aşılar, bebeklerin aşı takvimi, menenjit

Dünyaya gelir gelmez

Sağlık Bakanlığı'nın aşı takvimine göre bebekler dünyaya gelir gelmez Hepatit B aşısı yapılıyor, ikinci doz da bebek bir aylıkken uygulanıyor.

İki - altı ay arası

aşı takvimindeki aşılar

ikinci ayında difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci ve menenjit hastalıklarına karşı uygulanan karma aşı yapılıyor. Pnömokok ve verem aşısı da bu dönemde uygulanıyor, isteğe bağlı olarak ikinci ve dördüncü aylarda ya da üçüncü ve beşinci aylarda ağızdan verilen Rota virüsü aşısı uygulanıyor.

Karma aşı ve pnömokok aşısının tekrarları da dördüncü ve altıncı aylarda yapılıyor. Hepatit B'nin üçüncü dozu da altıncı ayda uygulanıyor. Çocukların altı ay ile bir yaş arasına aşı açısından "sessiz evre" deniyor. Ancak bu dönemde menenjit aşısı öneriliyor.

Bir - iki yaş dönemi

Bir yaşında "kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve zatürre (pnömokok)" aşısının dördüncü dozu ile suçiçeği aşısına sıra geliyor. 18. ayda karma aşısının dördüncü dozu uygulanıyor. Hepatit A da yine 18. ayda yapılıyor. 24. ayda tekrarlanıyor.

Dört - altı yaş arası

Sonraki aşı dönemi ise dört-altı yaş arası oluyor. Bu dönemde karma, kızamık, kızamıkçık, kabakulak ile suçiçeği aşılarının tekrar dozları uygulanıyor. Çocuk 11 - 12 yaşına gelince de karma aşı tekrarlanıyor.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?