Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler

Aşk-ı memnu roman özeti

  • yönetim
  • | 24.10.2019 13:29
  • | yasak aşk, aşk-ı memnu

Romanın adı / yazarı : Aşk-ı Memnu / Halit Ziya UŞAKLIGİL

Aşk-ı Memnu (Yasak Aşk), edebiyatımızın ilk gerçekçi romanlarındandır. Halit Ziya'nın en başarılı romanı kabul edilir. Romanda, aşktan başka dertleri olmayan, varlıklı hazır yiyici, batılı yaşama biçimine düşkün insanların aşk serüvenleri anlatılır. Toplumsal sorunlara yer verilmez. Bunda 2. Abdülhamit'in baskıcı yönetiminin etkisi de vardır.

Romanın özeti

Melih Bey, serbest yaşamayı, eğlenmeyi çok seven Firdevs Hanım'la evlidir. Firdevs Hanım, kocasını umursamayan, başkalarının aşk tekliflerine cevap veren bir tiptir. Bir gün Melih Bey, karısının aşıklarına yazdığı aşk mektuplarını bulur ve bir süre sonra üzüntüsünden ölür.

Firdevs Hanım'ın Peyker ve Bihter adlı iki genç kızı vardır. Bunlar da anneleri gibi yaşama ihtirası ile çırpınmaktadırlar. Firdevs Hanım, yaşlı olmasına rağmen kızlarıyla her konuda yarışmakta genç ve güzel görünmek için her yola başvurmaktadır. Korktuğu tek şey "valide" olmaktır. Bu yüzden kızlarının evlenmesine karşı çıkar. Ne var ki Peyker, annesini dinlemez ve evlenir.

Romanda tanıtılan ikinci aile, Adnan Bey ailesidir. Karısı ölen Adnan Bey kızı Nihal ve oğlu Bülent ile yaşamaktadır. Adnan Bey, bir sandal gezisinde Firdevs Hanım'ın küçük kızı Bihter'i görür ve beğenir. Aralarında büyük yaş farkı olmasına rağmen evlenirler.

Adnan Bey'in Behlül adında bir yeğeni vardır. Behlül, genç ve yakışıklıdır. Bir süre sonra Behlül ile Bihter arasında yasak bir aşk başlar.

Firdevs Hanım, kızı olmasına rağmen Bihter'i çok kıskanmaktadır. Bihter'in Behlül'le ilişkisini engellemek için Nihal ile Behlül'ü evlendirmeye çalışır.

Adnan Bey, Nihal ile nişan hazırlıklarına başlar. Bihter buna çok üzülür. Aşkını korumak için bir süre mücadele eder; "yasak aşk"ının ortaya çıkması üzerine de canına kıyar. Behlül kaçar, Nihal de hayalleri kırılmış olarak, eskisi gibi babasıyla yaşamaya devam eder.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?