Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler
Arduinonun tarihçesi - kısaca

Arduinonun tarihçesi - kısaca

  • yönetim
  • | 23.10.2019 19:47
  • | arduino hakkında bilgi, arduino hakkında herşey

Arduino, kolay kullanılabilen donanım ve yazılım tabanlı çalışan açık kaynaklı bir elektronik karttır. Arduino kartları girişleri okuyabilir - bir sensördeki ışık, bir düğmedeki parmak veya bir mesajı - ve bir çıkışa aktarır - bir motoru döndürür, bir LED'i yakar, kablosuz iletişim sağlar. Kartta bulunan mikrodenetleyiciye bir dizi talimat göndererek kartımıza ne yapacağını söyleyebiliriz. Bunu yapmak için, İşleme dayalı Arduino programlama dilini ve Arduino Yazılımını kullanırız.

Arduino, Massimo Banzi and Casey Reas önülüğünde İtalya'da bulunan Ivrea Interaction Design Institute'de hızlı modellemeler yapmak için kolay bir araç olarak doğdu, elektronik ve programlama konusunda bilgisi olmayan öğrencilere yönelikti. Arduino, daha geniş bir topluluğa ulaştığında, yeni ihtiyaçlara ve zorluklara uyum sağlamaya başladı ve 8 bitlik bir kart olmaktan çıkıp IoT uygulamaları, giyilebilir, 3D baskı ve gömülü ortamlar için ürünlere kadar farklılaştırmaya başladı. Tüm Arduino kartları tamamen açık kaynaklıdır ve kullanıcıları bağımsız olarak kurmalarını ve nihayetinde kendi ihtiyaçlarına göre uyarlamalarını sağlar.

arduino hakkında temel bilgiler

Arduino kartları popüler olmaya başladıktan sonra, kullanıcıların kaliteli ürün ile kopyaları arasındaki farkı anlayabilmeleri, açık kaynak değerlerini ve bilgi paylaşımını öne çıkaracak bir topluluğa katkıda bulunabilmek için geliştirdikleri arduino kartının iki farklı patentini aldılar. Birincisi "arduino" kelimesinin, ikincisi ise oluşturacakları logonun patenti idi.

Arduino geliştirme kartlarında kullanılan mikrodenetleyici çipinin resmi üreticileri İtalya'da Smart Projects, Amerika'da Sparkfun ve Tayvan/çin'de ise DogHunter firmalarıdır.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?