Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler

Açlık oyunları 2 (Ateşi Yakalamak) roman özeti

  • yönetim
  • | 25.12.2019 13:32
  • | Suzanne Collins

Katniss ve Peeta eve dönmüşlerdi ama olaylar henüz bitmemişti. Onlar artık gelecek oyunlarda koçluk yapmak zorunluluğundaydılar. Ama öncelikle zafer turu yapmak için bütün mıntıkaları ziyaret etmek zorundalardı.

Katniss ve Peeta arası eve döndüklerinden beri soğuktu Katniss ihtiyacı olmadığı halde gale madende çalıştığı için onun ailesi için avlanmaya tek başına gidiyordu Katniss o istamadiği an gelmişti zafer turlarıBu gezi Peeta ve onun için çok farklı olacaktı Katniss Başkan Snow tarafından diğer mıntıkalarda ayaklanmalara neden olduğu için tehdit edilmesi yüzünden yine Peeta ile sevgili rolünü devam etmek zorunda kalacaktıYolculuk öncesi Katniss gelinlikli resimleri Capitol başkanının isteği üzerine çekildi ve Capitol halkının oylamasına sunuldu.

Daha sonra yolculuk hazırlıkları başladıHaymitch ve Peeta başkan Snow tehditelrini öğrenmesi fazla uzun sürmedi.

11 mıntıka yolculuğun ilk durağı oldu Burada Katniss için bu mıntıka Rue sayesinde farklıydı Peeta ve katniss yaptığı konuşma sonunda silahlar patlamış ve ortalık bir anda karışmıştı Diğer mıntıkaların turu bitince Capitole geldiler Peeta burada halkın önünde Katniss evlilik teklifinde bulundu Ama bu ayaklanmaları bastırmak için ne kadar yeterli olacaktı Katniss bilemiyordu Son durak kendi evleri oldu.

13 mıntıka yok edilen yer Katniss 13 mıntıkaya gitmek için 8 mıntıkadan kaçan 2 kadına ormanda rastlamış ve onlara yardım etmişti. 12 mıntıkada hayat değişmeye Gale kırbaçlanması ve Katniss onu kurtarmaya çalışmasıyla değişmişti Başkan buradaki eski askerleri değiştirmişti Yeni askerler mıntıkada korku saçıyorlardı. Sonunda toplanma günü geldi ama yeni adayların seçilme günü olmadı. bu eski kazananların yeniden seçilmesi oldu.
Katniss ve Haymitch yerine haraç olan Peeta yeniden areneya dönmüş oldular.
Haymitch le ikiside birbirlerini hayatta tutmak için gizli anlaşma yaptılar.

Capitol'e vardıklarında eski galip haraçlarla bir araya geldiler ve Haymitch ikisine de kendilerine oyun sırasında yandaş bulmalarını istedi ama Katniss ve Peeta bunu istemediklerine karar verdiler. Mülakat gecesinde Katniss Cinna tarafından hazırlanan gelinlikle sahnede yerini aldığında olacaklardan onunda haberi yoktu. Gelinlik bir anda alev aldı ve siyah bir gelinlik ortaya çıktı. Bu kıyafetin en önemli özelliği Alaycı kuşa benzetilmesi oldu. Peeta ise katniss'le daha önce evlendiğini ve onun hamile olduğu yalanını herkese söyleyerek insanları oyunlara karşı galyana getirdi. Buna başkan Snow kötü kızdırBunun bedeli olarak Katniss oyun alanına çıkmadan Cinna'nın ölesiye dövüldüğünü gördü.

Oyun arenası bu sefer göl üzerinde başladıYüzme bilen 4 mıntıkanın haracı Finnick ve Katnisss ilk karaya çıkanlar oldu. Finnick'in zıpkın ile Katniss'e saldıran 5 mıntıka haracını öldürmesi ve Finnick kolundaki Haymitch'in bileziğini fark etmesi Katniss onunla iş birliği yapmaya ittiAnlaşılan Haymitch ikisi için müttefik ayarlamışt Finnick yüzme bilmeyen Peeta buluınduğu yerden alarak kumsala çıkardı Onlara 4 mıntıkanın kadın haracı yaşlı Mags (her şeyle olta ve ağ yapabiliyor) katıldı. Diğer haraçların birbirlerini öldürmeye başlaması ve kendilerine yapılan saldırılardan sonra onlarda ormanda saklanmaya karar verdiler. Ama ormanda yol alırken Peeta güç sahasına bilmeden dokundu ve şokla geriye fırladı. Kalbi durmuştu ve onu hayata Finnick geri döndürmüştü Bu oalydan dolayı Peeta iyice güçsüzleşmişti Ekip kalacak yer ayarladıktan sonra Katniss grub için avlandı ve ağaçlardan su elde etmeyi bildiFakat oyun kurucular rahat durmuyorlardı ve onların kaldığı yere doğru zehirli gaz sisi yolladı Hepsi bu gazdan kaçarken etkilendiler Finnick sırtında Peeta ve Katniss sırtında Mags kaçmaya başladılarSonunda gazın kaslarını felç ettiğinden dolayı hareket edemeyeceklerini anlayınca Mags onlara yük olmamak için zehirli sisin içine dalarak intihar etti. Göl suyunun sise karşı iyileştirici gücü olduğunu Katniss keşfetti 3 de iyileşmeye başladılar. Katniss Finnick yaralarını suda iyileştirirken mutta maymunlar ağaçlarda belirdi. Peeta su bulmak için ormanda idi. Peeta tam kumsala çıkarken maymunların saldırısına maruz kaldı. Ama maymunun darbesinden önce 6 mıntıkanın kadın haraçsı kendini Peeta siper etti ve çok kötü yaralandı. Maymunlarla savaş sürmüştü ama bir anda sanki hiçbir şey olmamış gibi maymunlar ortadan kaybolmuştu. Daha sonra bir anda devasa dalgalar çıkmış ve bir başka haraçın öldüğü top atışı duyulmuştu. Hemen bunun ardından kırmızılar içinde Johanna (7 mıntıka haracı) Wiress ve Beetee (kaçık ve Volta ) ortaya çıkmışlardı. Onlarda kan yağmurundan kaçmışlardıKatniss'in Johanna'ya güvenmesi Finnick sayesinde olmuştu Johanna diğer ikisini Katniss için getirmişti Beetee (volta) sırtından yaralı idi ve Wiress ise devamlı tik tak diye bir şeyler mırıldnıyordu Katniss Voltanın sırtındaki yarayı iyileştirmeye çalıştı. Gece sıra ile nöbet tuttular. Sabah Katniss bütün arenadaki durumu çözmüştü Diğerlerini de uyandırıp arenanın bir saat gibi nasıl işlediğini anlattı Peeta zaman dilimini gösteren bir harita çizdi. Bu sayede grup nerede olması gerektiğini artık biliyordu.

Volta onları öldürmek isteyen diğer 2 haraça tuzak kurmak istediğini katniss ve diğerlerine anlattı Buna göre dalgalardan ve saat 12 de ağacın tepesine düşen yıldırımdan yararlanarak kumsalı elektrik verecek ve onları takip eden diğer haraçlar şokla öleceklerdi Bu planı uygulamak için Johanna ve Katniss ağaca doladıkları telin diğer ucunu gölün dibine yerleştirip oradan kaçacaklardı Ama her şey ters gitti ve diğer haraçlar onların tuzağını anladı ve teli kesti Katniss ve Johanna telin kesildiğini fark ettikler Bu sırada Johanna Katniss'in başına bobinle anıden vurur ve bayıltırKatniss en son gördüğü ormanda yattığı ve Johanna'nın bedenine bastırarak kolunu bıçakla yararak oradan uzaklaşmasıydıKatniss biraz kendine geldiğinde hemen Peeta bulmaya çabaladı Finnick'in peeta Johanna ile birlik olup öldürdüğünden şüpheleniyordu Bu yüzden Finnick ona seslenmesine cevap vermedi ve saklandı Peeta bıraktığı yere gittiğinde Voltu yerde yaralı olarak Peeta bıçağının üzeri telle sarılı olarak onun elinde gördü Volta 2 plan olarak güç sahasını ortadan kaldırmaktı ama bunu kimseye söylememişti Katniss durumu anladığında Peeta ona ormandan sesleniyordu Oda düşmanların onu bulmaması için kendi yeri belli olsun diye bağırarak Peeta seslendi 2 haraç onu öldürmek için çıktığı ağacın altına geldi Katniss'in yayı ve oku hazırdı ama o haraççıları vurmak yerine güç sahasının zayıf noktasına tel sardığı okunu attı Şimşek çakması ile güç sahası patladı Katniss yaralandı Onu ağacın üstünden bir hava aracı alarak arenadan çıkarttı.

Hastanede kendine gelince odasında yatan Voltu gördü. Artık aklında önce Peeta sonra başkanı yok etmek vardıPeeta aramaya başladı ama bir odanın kapısına gelince gizli konuşmalara kulak misafiri oldu. HaymitchFinnick ve Plutarch Heavensbee (oyun başkanı) gördü. Katniss çılgına dönmüştü Peeta'ın Johanna'nın ve Enobaria ile birlikte capitol başkanı tarafından tutsak edildiğini öğrendi ve Haymitch Üstüne saldırıp yüzünü yaraladı Artık bütün mıntıkalarda ayaklanma çıkmıştı ve olaylar büyümüştü. 13 mıntıka olaya dahil olmuştu. Katniss bunu kabul etmiyordu ama Gale'nin yanına gelmesi her şeyi değiştirmişti.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?