Yardımcı Yan Menu
Sosyal Eklentiler
60 saniyede rahatlayın

60 saniyede rahatlayın

  • yönetim
  • | 27.10.2019 11:13
  • | stresinizi yönetin, su sesi dinleyin, kendinizi ödüllendirin

1. Güne kendinize "Günaydın" diyerek başlayın

Sabah yüzünüzü yıkamadan önce, aynada kendinize bakarak bugünün güzel bir gün olacağını yüksek sesle hatırlatın. Kendinizle iletişime geçmek, güne moral depolamış olarak başlamanızı sağlar. Bu enerjiyle günün ilk saatlerinde kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz. Sadece 60 saniye...

2. Stresinizi yönetin

Günün stresini 60 saniyede atın

Stresli ortamlarda kaldığınızda oradan uzaklaşarak sessiz bir ortama gidin, gözlerinizi kapatın. Yavaşça burnunuzdan derin nefes alın. Nefes alırken havanın karnınızın içine dolduğunu hissedin. Aldığınız nefesi yavaşça ağzınızdan verin. Bu sırada bir kumsalı, bir çocuğun gülüşünü, bir kedi yavrusunu, kısaca sizi mutlu edecek şeyleri gözlerinizin önüne getirin. Yalnızca 60 saniye sonrasında gerginliğin azaldığını hissedeceksiniz.

3. Dokunmak en güzel terapilerden biridir

Sevdiğiniz bir insana ya da evcil hayvanınıza sarılın. Hatta sarılmayı alışkanlık haline getirin. Sarılmak, vüzut kimyasına olumlu etklerde bulunur. Bu etkileşim sayesinde gün içinde biriktirdiğiniz stres azalacaktır. Sarılmak günlük hayata dair koruyucu bir kalkan geliştirmenize yardımcı olacak.

4. Müziği hayatınızdan eksik etmeyin

Şehir hayatının getirdiği stres, aşırı yorgunluk gibi olumsuz etkenlerin önüne geçebilmek için rahatlatıcı ve sizi motive eden bir müzik dinleyin. Etnik ezgiler ve klasik müzik bunun için uygun seçimler arasında yer alıyor. Sadece 60 saniye boyunca bile dinlemeniz rahatlamınızı sağlar.

5. Gergin hissetiğiniz anlarda açık havaya çıkın ve 60'a kadar sayın

Temiz hava almak, sizi strese sokan etkenler hakkında daha sağlıklı düşünmenize ve karar vermenize yardımcı olur.

6. Çikolata, hızlı rahatlama konusunda en doğru tercihlerden biri

Dünyanın en sevilen yiyecekleri arasında bulunan çikolata, enerji ve mutluluk verir. Bu özel lezzet, rahatlamanın yanı sıra olaylara daha olumlu yaklaşım sergilemenizi sağlar.

7. Su sesi dinleyin

Doğadaki bütün seslerin insanı rahatlatma özelliği olduğu, özellikle su sesinin gevşemeye yardımcı olduğu biliniyor. Deniz kenarında dalgaların kıyıya vuruşu, şelale sesi gibi doğal su seslerini içeren bilgisayar programlarını indirebilir ve çalışırken doğal seslerle kendiniz terapi yapabilirsiniz. 60 saniye boyunca gözlerinizi kapatarak kendinizi suyun yanı başında haya edebilirsiniz.

8. Suyun altında hiçbir şey yapmadan durun

Özellikle yaz aylarında günün yorgunluğunu atmak için 60 saniye ılık suyun altında kalın. Sadece su aksın ve siz duşun altında gözünüzü kapatarak durun, hiçbir şey düşünmeyin.

9. Kendinizi ödüllendirin

Hedeflerinize ulaştığınız konular oldukça, kendinize bir hediye alarak ödüllendirin. Bu hediye bir çiçek de olabilir. beğendiğiniz bir ayakkabı da, bir dilim pasta da... Emin olun motivasyonunuz artacak.

Bu konulara da göz atın

Bilgisayarsız Kodlama

Sitemize içerik eklemek ister misiniz ?